1960 yılında yayınlanan Serseri Aşıklar filmi yeni dalga sinemanın en iyi örneklerinden olarak kabul edilir. Bu başarıda da Jean-Paul Belmondo’nun nefes kesici rolu ve stil hissi büyük bir paya sahiptir.


Neden Bir Stil Ikonu?


Belmondo’nun kanundan bir serseri olarak kaçışı ekranda yeni bir başrol oyuncu tipi yaratmıştı. Giydiği herşey küstah bir karakter yaratmakta önemliydi. Bir zamanların ikonu olan Humphrey Bogart’tan örnek alarak giyiniyordu. Ancak Belmondo’nun görünüşü çakma değil. Herşey kendine has. Spor ceket, dar pantalon, fötr şapka, ağzından hiç düşmeyen bir sigara... Her yoldan Fransız cadde stilini örnekliyordu. Bu her ne kadar tasasız bir görünüş olsa da gayet bilinçli olarak giyiyordu. Bu stilin kalbinde ise giyime fazla vakit harcanmamış hissiyatı yatıyordu. Belmondo, her şekilde, kusursuzca kusurlu bir stili temsil ediyordu.

Halen Belmondo’nun bir stil ikonu olarak gerçek statüsü tereddütsüz güvenden gelmektedir. Bir çuval parçasıyla perdelenmiş de olabilirdi ama onun fiyakası giydiği herhangi birşeyi havalı hale getirdi. Birçok insan takım elbisenin bir erkeği yakışıklı gösteren tek şey olduğuna inanır, ama Belmondo en sade giysilerde bile gayet gösterişli duruyordu. Sık sık yakası açık ve yıpranmış mokasen bir gömlek giyerdi. Bir Vespa’ya atlayıp gün batımına sürmenin mükemmel bileşimiydi.Belmando Gibi Giyinmek


İronik bir şekilde görünümünüzü çabasız bir görüntüye sokmak ile ilgili sorun bunun cidden fazla uğraşmadan yapılabilmesidir. Bu yataktan çıkıp elinize ilk gelen şeyi üstünüze geçirmişsiniz gibi bir görüntü yakalamak değil.

Amacınız üzerinde fazla uğraşılmamış bir görünüş havası vermek olmalıdır. Birkaç önemli ilaveyle giysi dolabınız bu havayı size verecektir. Gerçek moda ötesi kişisi o anki modanın tersine gidebilen ve çift sıra düğmeli bir spor ceketi giyebilir. Bu çok riskli bir harekettir ancak iyi bir terzinin elinden çıkmış omuz desteği olmayan ve koyu kotla giyilen t-shirt size 1985’ten kalma ama güncellenmiş bir görüntü kazandıracaktır. Eğer ceket üzerinizde güzel durmuyorsa, onun yerine çift düğmeli uzun palto deneyin. Ama bu palto çok eşkimsi ve diz kapağınızda biten cinsten olmasın. Hafif, kalçada ya da diz kapağının üzerinde biten bir uzunluğa sahip olmalı. Herhangi bir şeyin üzerine giyebilirsiniz. Daha gevşek bir Belmondo görünümü için beyaz bir gömleği tercih edebilirsiniz. Rahat olmanız burada esas noktadır. Kolları katlayın, bir kaç düğmeyi açın ve ütülemeyin. İşe giderken giyilen gömlek tipi pek de Belmondo gibi durmaz.


Alıntı